Kitap Yorumu || Aşk ve Gurur

Evet öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum. İlk defa bir klasik okudum herhalde. Normalde neden bilmiyorum klasikleri hep sıkıcı bulurdum. Ama bu kitabı iki günde bitirdim vallahi. Hemde  çok güzeldi. Gerçekten güzel bir aşk kitabıydı diyebilirim. Heyecanla okudum. Bir ara kitabın sonuna bakıyım dedim. Mutlu sonla bitiyormuş bir sevindim bir sevindim anlatamam size. O heyecanla güzel güzel okudum kitabımı. Aslında yavaş yavaş okuyayım diyordum hemen bitmesin diye. Bir de kitabı ciltli aldım. Böyle severek okuyordum. Ama bir başladım durduramadım kendimi. Çok güzeldi çok herkes okumalı bence. Kesinlikle tavsiye ederim. 🙂

Evet kitabın konusu adı gibi ‘Aşk ve Gurur’. Kitapta Bennet ailesinin yaşamı analtılmakta. Mr. ve Mrs. Bennet’ ın kızlarının hayatı anlatılıyor. Yani aşk hayatları diyebiliriz. Ama tabi ki günümüzde ki gibi değil. 18. yüzyıl’ da yaşanan bir aşk hikayesi. En küçük kızlarından en büyüğüne kadar hayatlarının her detayı, yaşadığı aşk acıları mükemmel bir biçimde anlatılıyor. Catherine, Lydia, Mary, Elizabeth ve Jane.. Miss Bennet’ lar ve karşılarına çıkacak erkekler onlara neler yaşatacağını kitapta görüyoruz. Bunları anlatamayacağım kadar güzel bir dille yazılmış. O yüzden basitleştirmek istemiyorum. Okuyup görün isterim. Bir kere başlayınca durabileceğinizi düşünemiyorum açıkçası.

Mr. Darcy, Mr. Bingley, Mr. Collins, Mr. Wickham ve aileleri kahramanlara neler yaşatacak görmek, bunları hissetmek istiyorsanız kısacası okuyun derim çokça net bir şeklide. Mektupların uçuştuğu dönemler, bunları okuması bile inanılmaz zevk veriyor insana ve bir misafirliğin iki ay sürmesi kısa bir misafirlik olarak geçiyor. Okuyunca şaşırdım birazcık. Normalde insanlar gitsede bitse diye bakıyor misafirliğe. Faytonların, at arabalarının olduğu bir dönem, davetlerin, baloların yapıldığı bir dönem okurken gerçekten büyük bir zevk alıyor insan.

Öyle ki ‘Aşk ve Gurur’ adlı bu kitabı her türden okuyucu kütüphane listesine eklemelidir diyerek,

Veda ediyorum. İyi akşamlar 🙂

Leave a Reply